Geoloogiainstituudi eelmine kodu Leedus Vilniuses kavatseti ümber kujundada nii, et see vastaks riigi Dignitary Protection Service (DPS) ainulaadsetele vajadustele, mis kaitseb Leedu Vabariigi riigipeasid, olulisi avalike rajatisi ja üritusi.

Hoones oli vaja korraldada mitmesuguseid tegevusi, alates relvaõppest kuni tundliku ja salastatud teabe säilitamiseni. Renoveerimiskava hõlmas katuse päikeseelektrijaama ja hoone juurdeehituse lisamist, puuetega inimeste vajadustele vastavate kohanduste tegemist, kontorite ja koosolekuruumide uuendamist, samuti lasketiiru ja turvalise arhiivi lisamist.

Ühena esimestest skaneerimistehnoloogia kasutajatest Leedus palgati Terra Modus 2019. aastal, et skaneerida enne ehituse alustamist olemasoleva 6310 ruutmeetri suuruse ehitise kogu sise- ja välispind, samas kui olemasolevaid 2D korruseplaane kasutati hoone kõrguste ja kauguste määramiseks. esialgne ümberkujundamine.

 

Lahendus

Laserskaneerimine on kiire ja ülitäpne meetod põhjalike andmete kogumiseks hoonete sise- ja välispindade kohta. Saadud punktipilve kasutatakse 3D-mudeli loomiseks, mis on kasulik võimalike projekteerimisprobleemide tuvastamiseks ja konstruktsiooni erinevuste paljastamiseks.

“3D-mudelid annavad väärtuslikku teavet kogu ehitusprojektide kestuse jooksul, alates projekteerimisest kuni ehitamiseni, ning aitavad hoida ehitust õigeaegselt, eelarve piires ja vormikohaselt.”

— Martynas Valauskis, Terra Moduse uuringukeskuse juht.

Esimese suure BIM-tööna andis DPS-i hoone Terra Modusele võimaluse koguda andmeid pigem laserskanneriga kui traditsioonilise mõõdistamise abil, pakkudes nii suure ja keeruka projekti puhul eksponentsiaalset ajasäästu.

Terra Modus kasutas 2020. aasta sügisel hoone välispinna skannimiseks laserskannereid Trimble® X7 ja TX8. TX8 oli oma täpsuse ja ulatuse tõttu esmane välisskänner. Kuna hoone oli viiekorruseline ja kattis kahte plokki, aitasid TX8 pikamaa võimalused andmete kogumist kiirendada.

“Kasutame Trimble laserskannereid nende täpsuse ja kiiruse tõttu,” ütles Valauskis. “X7 vertikaalne kompensaator tagab, et iga punkt on loodis, ja TX8 kogub väga kiiresti, edastades samal ajal kvaliteetseid andmeid.”

X7-t kasutati detailide jäädvustamiseks tumedatel ja läikivatel välispindadel, mille tegi võimalikuks selle kõrge tundlikkus. Kahe skanneri vahel skaneerisid kaks inimest kogu hoone välisilme vaid kuue tunniga. Kogu skaneerimine teostati kõnniteedele seadmete paigaldamisega, segamata liiklust ehitustsooni ümbritsevatel tiheda liiklusega tänavatel.

Sisemust skaneeriti ehituse edenedes korruse kaupa. Tavaline 50 ruutmeetri suurune ruum skaneeriti 10–15 minutiga ja see nõudis 3–4 jaama seadistamist. Kõigi viie korruse skannimiseks kulus X7-ga neli tundi ning paremaks registreerimise tagamiseks asetati sihtmärgid seintele ja sammastele.

X7 kasutati interjööri jaoks, kuna Trimble Perspective’i tarkvara alustas registreerimist kohapeal, nõudes vaid kiiret kontrolli kontoris enne andmete saatmist modelleerimismeeskonnale. Kokku kulus iga korruse mudeli valmimiseks koos andmete kogumisega kolm päeva.

Trimble M3 mehaaniline tatameeter hõlbustas juhtimisvõrgu ülekandmist kliendi poolt pakutavatest juhtimispunktidest, et luua ühendus Terra Moduse juhtimisvõrguga. Valauskis selgitas: “Alternatiivne lähenemine oleks olnud paluda geodeedil mõned kontrollpunktid üle mõõta ja need meile anda või oleksime saanud GPS-iga koordinaadid ja need hiljem skaneeringutega sobitada, kuid M3 säästis aega ja andis meile meelerahu, et meie kontroll oli algusest peale hea.

Pärast ehituse lõppu skanniti 2022. aasta alguses kogu välispind uuesti, et luua 3D-mudel, mis oleks aluseks tulevasele hooldusele ja operatsioonidele. 3D-mudel ja registreeritud punktipilv tarniti kliendile, et ta saaks oma BIM-i uuendada.

 

Tulemus

“DPS-i projektis näitas meie 3D-mudel, et iga korrus oli 5 cm kõrgem kui kavandatud projekt, mis avaldas olulist mõju paljudele asjadele, sealhulgas kokkupandavatele treppidele,” ütles Valauskis. „Meie 3D-mudeli ja punktipilve abil kohandasid disainerid BIM-mudelis kõike. Võttis aega, kuid probleem sai arvutis lahendatud ja sellega ei olnud vaja ehitusplatsil tegeleda.»

Terra Modus oli laserskaneerimise varajane kasutuselevõtja, alustades 2007. aastal väikeste projektidega, nagu renoveeritavate muinsuskaitse all olevate hoonete trepikodade skaneerimine. Nad mõistsid kiiresti, et andmete kogumine laserskanneriga on kiirem kui traditsiooniline mõõdistamine ja et aja kokkuhoid suureneb, eriti suurte projektide puhul, nagu DPS-i hoone.

Lisaks on laserskanneriga andmemaht suurem ja andmelünki ei teki. Samaväärse andmehulga saamiseks kulub tahvliga rohkem seadistusi ja kui midagi on puudu, tähendab see uut reisi tagasi objektile. Kiirem skaneerimine tähendab ka vähem ohtlikel ehitusplatsidel veedetud aega ja vähem töövõtjate sekkumist.